A Seuso kincs legendája
- 2019
A Seuso kincs közel négy évtizede tartja izgalomban a közvéleményt.
Nem kizárólag a történész szakma tud a kincs létezéséről, hanem több rejtélyes gyilkosság miatt szélesebb rétegek is érdeklődést mutatnak a késő római leletegyüttessel kapcsolatban.
Sümegh József az 1970-es évek közepén akadhatott rá arra a minimum több tucat tárgyból álló felbecsülhetetlen értékű római étkészletre, mely később Seuso kincs néven vált közismertté.
Sümegh, aki sorkatonai szolgálatának utolsó heteit töltötte 1980-ban rejtélyes körülmények között hunyt el. A korabeli helyszínelési jegyzőkönyvek öngyilkosságot rögzítettek, de később rendőrségi vizsgálat indult az ügyben, mely szándékosságot feltételezett.
De nem csak Sümegh fizetett az életével a kincsekért, hanem valószínűleg többen is áldozatául estek a leletekért vívott küzdelemnek. Hogy kik lehettek azok, akik a háttérben a szálakat mozgatták? Kik akaszthatták fel Sümegh Józsefet, kik mérgezhették meg Kolonics Györgyöt? Hogyan halhatott meg Brizs Károly?
Fiatalemberek, akik nem vehették fel a harcot az akkori Magyarország korrupt és erőszakos rendszerével. Esélyük sem volt, nem élhettek hosszú életet.
A történetről először az 1990-es években forgatott dokumentumfilmet Dézsy Zoltán, aki riportokat készített a szemtanúkkal, Sümegh ismerőseivel, a kereskedőkkel.
Sok kérdés nyitva maradt a filmben, egy azonban biztos volt. A valószínűleg 4. századból származó színezüst római leletegyüttes egyedülállóan értékes. Tudták ezt azok is, akik Magyarországról kicsempészték Bécs érintésével Angliába, ahol több évtizedig próbálták továbbértékesíteni azokat, kevés sikerrel.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése